In 1908 werd de boerderij verkocht, er stond toen al een windmotor op. De huurder was eigenaar van de molen. Mijn overgrootvader Popke Altenburg heeft die laten bouwen. Ik weet niet wanneer, maar vóór 1908 dus. De oude spinnekopmolen (dbnr. 10608) stond ongeveer 200 meter naar het zuiden ten opzichte van de windmotor (wynmoter). Die stond tegen de opvaart.
De molen was rechtstreeks uit Amerika geïmporteerd. Hij was hoger dan een boerderij en had drie tandwielen in de kop. Tijdens de bouw ging de bouwer/importeur failliet. Hoe een en ander opgelost is weet ik niet. De molen had een centrifugaalpomp.
Mijn overgrootvader heeft met zijn hand in de tandwielen gezeten en heeft nooit meer kunnen melken.
Tussen 1940 en 1945 werd de molen helemaal afgebroken en weer opgebouwd door Mous uit Balk. Hij werd toen minder hoog, en er kwam een andere kop in met gewoon twee tandwielen.
Jitte Altenburg, 15 dec. 2020.
Aanvullingen
Poldergrootte 32 ha. Bron: waterstaatskaart Sneek Oost, herzien in 1947-1949. Rij 11, kolom 12.