Deze grote weidemolen werd in 1980 gebouwd door de firma Rem uit Wormer.
Vlucht 6,0 m, houten roeden.
De molen draaide in het begin erg veel door molenaar Aad Schouten. Na zijn vertrek draaide hij zo nu en dan door molenaars uit de omgeving en gemeentewerkers. Rond 2003 kwam de molen stil te staan, en sindsdien stond hij te verkrotten.
Molenliefhebber Robert Van 't Geloof trok bij de gemeente aan de bel om een restauratie van de molen in gang te krijgen. Dit lukte eind 2006. Op 19 mei 2007 werd de molen in het Park Noordhoekse Wiel weer in volle glorie in werking gesteld.
Bronnen:
- DHM Molenbestand.
- (vm.) website van De Weidemolen te Papendrecht.
-----
Papendrecht heeft een lange molengeschiedenis achter de rug. Op de dijk ten oosten van het dorp in de molenbuurt (nu Kerkbuurt) stond korenmolen De Hoop. Ook was er nog aan de dijk meer ten zuiden van het dorp trasmolen De Ruyter. Verder stonden er nog ten noorden van het dorp twee wipmolens, de hoge en de lage molen. Deze laatste twee zijn in 1872 gesloopt en met deze verdwenen wipmolens begint het verhaal van de weidemolen in het park Noordhoekse wiel.
Medio 1970-er jaren trof men tijdens graafwerkzaamheden de funderingen aan van deze wipmolens. Aangezien het gemeentewapen bestond uit drie molens vond men het eigenlijk gek dat er geen molen meer in Papendrecht stond. Toen kreeg de wijk Molenvliet het idee om in Papendrecht een molen te laten herbouwen, alleen welke dat was even een probleem want De Hoop en De Ruyter konden niet meer herbouwd worden omdat de plaatsen waar ze stonden niet meer beschikbaar waren. De Hoge en De Lage molen konden ook niet terugkeren want dan zouden ze heel erg veel windbelemmering hebben van de woonwijk die daar is gekomen.
Men had plannen om een polderpark te maken bij het Noordhoekse wiel (een meer ten westen waar De Lage molen stond). Maar naast de biotoopproblemen speelde er ook het financiële kaartje. Men kwam op het idee om bij Firma Rem uit Wormer een weidemolen te laten bouwen. Vrijwel alle buurtbewoners van de wijk Molenvliet legden geld bij elkaar om het plan te realiseren, ƒ 25.000 was er nodig.
Op 31 augustus 1980 volgde de opening en overdracht aan de gemeente Papendrecht. De molen kwam toen in bedrijf. Hij maalde de sloten op peil in het Park Noordhoekse wiel. Verschillende molenaars en verschillende gemeente-medewerkers hebben gemalen met de molen.
Tot 2003 ongeveer toen de molen na een roebreuk stil kwam te staan, eerst met 3 wieken later een tijd lang met 2 wieken. Tussendoor werd de gebroken roe vervangen waardoor hij weer 4 wieken had, maar verder bleef het akelig stil rondom de molen die inmiddels licht ging vervallen.
Dit was een doorn in het oog van de jonge molenliefhebber Robert van ’t Geloof. Hij maakte zich er sterk voor dat er in 2007 een stichting opgericht werd en de molen gerestaureerd werd. Maart 2007 was de restauratie klaar en werd er proefgemalen. Korte tijd later was de oplevering een feit! Op vrijdagavond 18 mei 2007 werden er vier nieuwe bruine zeilen voorgelegd en zaterdag 19 mei 2007 was de officiële opening.
Hij maalde vervolgens weer regelmatig de sloten op peil in het park. In 2009 werd het park zelf gerestaureerd. Na jaren gemalen te hebben zonder problemen, ontkomt de molen medio 2023 niet aan een grote onderhoudsbeurt nu welke ook in voorbereiding is. Begin 2023 is de binnenroe gebroken, deze wordt vervangen.
Robert van 't Geloof, 10 okt. 2023.
Tijdens deze restauratie heeft molenmaker van Der Wal de bovenas, de wieken, het staartblad en op de kap de makelaar vervangen. De kap zelf is hersteld waar nodig. Ook de slotplaat in de ondertoren is vervangen. Er wordt nog overwogen om de molen te laten voorzien van fokwieken, vanwege de niet zo heel erg goede biotoop.
De restauratie is bijna gereed, alleen wordt de molen nog in zijn oude kleuren geteerd, bruin. Dus met een beetje geluk gaan we er binnen enkele weken weer mee malen.
Robert van 't Geloof, 25 jan. 2024.